Amerika gezisi bölüm 1 / States Trip season:1

Amerikada bir yıl içinde gezdiğimiz yerleri yazı dizisi olarak yayınlamak istiyorum..birinci bölüm Utahtaki dinazor müzesi, Californiadaki Point Reyes ve Kızılağaçların bulunduğu orman gezimizi içeriyor.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Hi there,

I want to share the places I visit while I am here in the U.S. If you have a limited time and desire to see magnificent places worth going, then you should follow this serial posts regarding where to visit in the U.S. in a short period of time like a year. On this post, I’ll be sharing Dinosaur National Monument in Utah, Point Reyes National Seashore in California and Redwoods in Northern California.

dinosaur museum

Dinosaur national monument, Jensen-Utah’da 149 milyon yıllık dinazor fosillerine dokunabileceğiniz bir müze. Dinazor kalıntılarının bulunduğu büyükçe bir kaya müzenin bir duvarını oluşturuyor.  Ziyaretçilerin görebileceği yaklaşık 1500 dinazor kemiği ve farklı dinazor türlerini içeriyor. Özellikle 7 yaş üzeri çocukların çok ilgilendiği bir müze çocuklu ailelerin dikkatine!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dinosaur national monument is a great place to visit for families with kids in Jensen, Utah.  in addition to the fossils, there are fun activities for kids. Visitors can see 1500 dinosaur fossils visible in the cliff face at the world-famous Carnegie quarry.

We learned that Dinosaurs had lived for 160 million years on Earth. The fossils at Dinosaur National Monument represent only 10 of the many dinosaur species. There are even several places where you can touch real 149 million year old dinosaur fossils. It is a place for everyone especially for kids 7 and up to enjoy!

point reyes

Point Reyes, California’da ulusal parkın içinde yer alan bir sahil. Kayalıkların bittiği yerde inşa edilmiş deniz feneri, II.dünya savaşında Japonların olası ataklarına karşı  gözlemevi olarak kullanılmış. Doğa severlerin gitmeleri tavsiye edilir. Balina kemiklerinin sergilendiği, yol üzerinde çeşitli vahşi hayvanları da görebileceğiniz bir yer. Kayalıklı yapısı deniz aslanlarına uygun bir habitat olmuş.

Biraz yorucu oluyor hatta merdivenlerden dolayı ertesi güne hamlama ihtimaliniz var ama uçsuz bucaksız okyanus manzarası ve havasına değiyor. Bir sonraki fotoğrafta daha iyi anlaşılır demek istediğim…

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Point Reyes has a unique landscape comparing to surrounding mountains. it has historical dairy farms still operating  and a marvelous view of the Pacific along with a light house. The light house is like a fairy tail light house with a lot of stairs. Rock chimney is a natural habitat for sea seals.
point reyes 2

Yaklaşık 300 basamaklı bir merdivenle indiğimiz, yaz olmasına rağmen esintiden dolayı üşüdüğümüz Point Reyes, California.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

It has 300 steps stair that make you feel tired and you might feel chilly even in summer because of the ocean breeze but it worth…
point reyes 3

giants

Redwoods  “The Giants” yani devler olarak da adlandırılıyor. Californianın kuzeyinde doğal olarak yetişen kızılağaçların en büyük ve geniş türü Sekoyalar. Amerikanın Kuzey bölgelerinde ormanlık alanlarda görebileceğiniz sekoyaların boyları 50-85 metreye çapları ise 5-8 metreye ulaşabiliyor.  En ilginci çok uzun yaşamaları..Rekor sekoya 95 metre yüksekliğinde 17 metre genişliğinde; en yaşlı sekoya ise 3500 yaşında:) yalnız bu sekoyaların yerleri özellikle bellirtilmiyor vandalizme kurban gitmesin diye…

Resimde gördüğünüz devrilen normal büyüklükteki bir redwood ağacının yalnızca kökü…. çocukların büyüklüğüne oranlarsanız…her şaşkınlığımızda SubhanAllah diyemeden edemediğimiz ağaçlar.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

These redwoods are on the coast of CA that’s why people know them as California’s coastal redwoods. They are called giants as well. Redwood trees can grow to be very large. The largest species, Sequoiadendron  giganteum, (Seqouias) Sequoias naturally grow in groves on the western slopes of Sierra Nevada mountains of California. Giant sequoias are known as the world’s largest trees and largest living thing by volume. They grow to an average height of 164–279 ft and 20–26 ft in diameter. Record as the largest tree has been measured to be 311 ft. in height and 56 ft in diameter. The most interesting info was that they could live much longer than any species. The oldest known sequoia is 3.500 years old. I would strongly suggest you to visit!

giants (2)

dev ağaçlar

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s