Çıldır-Ardahan-Sarıkamış

Merhaba

Kış ayında sömester tatilinde Karsta ne yapılır? Özellikle de çocuklu aileler ne yapar sorusunu soranlar oldu.  Buna cevaben ben de kış ara tatillerinde genelde neler yaptığımızı ve buna ilaveten neler yapabileceğimizi düşündüm ……bir kısmını gerçekleştirdik haliyle tatil yarılanmış oldu, bir kısmını da planlar olarak fikir vermesi açısından eksisiyle artısıyla sizlerle paylaşayım…

……………………………………………

Hi there,

İt is (break)holiday now here in Turkey for all level of students for two weeks.  Generally people ask how we spend time with our kids during the holiday here in Kars. Since it is so cold most of the time it is subzero like minus 20’s.  This gave me an idea to write down about what we do or what people do during the winter holiday here.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Öncelikle varsa ailecek görüştüğünüz arkadaşlarınız ki özellikle çocuklarınızın yaşıtı çocukları olan ailelerle birlikte yukarda fotoğraflarda görüldüğü üzere bizim yaptığımız gibi Çıldır Gölü’ne balık yemeğe gidebilir donmuş olan gölün üzerinde kızaklarla kayıp kartopu savaşı yapabilirsiniz. Çocuklar arasında en güzel kardan adam yarışması yapabilirsiniz.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Bu gezinin en güzel kısmı restoranın bir aile mekanı olması bir aile tarafından işletilmesi ve halinizi anlamaları bundan dolayı da üşüdükçe sıcacık odun sobasının etrafını çevreleyebilmemiz oldu….

………………………………………………….

Firstly, you can go to Lake Çıldır in Ardahan which is one of the closest places to Kars. İt is 40-45 kms.The lake freezes in winter. There is a thick layer of ice on lake, so people are fishing, sliding on one horse sledge, they even are driving car on it. There are fish restaurants around, hence you could eat freshly caught fish there.

SONY DSC

Bir başkası, bugün bizim yaptığımız gibi Sarıkamış kayak tesislerine gidilebilir çocukları karla örtülü yamaçlardan aşağı kaydırabilirsiniz. Hafta sonları kalabalık olduğunu gözlemledik ama her şeyin tadı kalabalıkla çıkıyor sanki…..insanlar yaz aylarında olduğu gibi mangallarını getirip arabalarının kenarında karın üzerinde mangal keyfi yapıyordu bu da şaşırdığım şeylerdendi …bunun sebebini restoranlarını gördükten sonra daha iyi anladım…bu arada Sarıkamış’ta nezih bir restoran biliyorum diyen olursa ve yorum bırakıp yazarsa çok sevinirim…

Alışverişkolikseniz Erzurum imdadınıza yetişecektir bir hafta sonu soluğu AVM de alıverin…

…………………………………..

Or you could go to Sarıkamış for skiing like we did today at noon. There is skiing resort there and you can practice or learn how to skii. Slide on sledge …believe or not we have even seen that people’re doing BBQ on snow and I was so surprized until I learned that the place doesnt have a good restaurant. It is again about 40 to 45 kilometers to Kars.

thirdly, if you like shopping, there is a big Mall in Erzurum where is 220 kilometers far to Kars. You can go and get whatever you need, stop by food courts, choose any kind of local food or fast food and then watch a good movie.

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Yukarda sayılanları yapamamak için bahaneleriniz varsa bizim yaptığımız gibi kendinize yemeğe veya kahvaltıya davet edebileceğiniz veya sizi akşam yemeğine çağırıp bir gününüzün renkli geçmesini sağlayacak aile dostları edinin. Fotoğraflar Besra ablanın yıllık Kaz ziyafetinden(mercimek çorba, kaz, yöresel kırmızı bulgur pilavı, dana sote, karnıyarık, yeşil fasulye, havuç salatası, çoban salata, yoğurtlu köz patlıcan biber salatası, yaş pasta, fıstıklı bingöl burma kadayıf). Eline sağlık Besra ablacım!

Sağlıcakla kalın!

…………………………………..

Lastly, you ‘ll have good friends to give dinner or go over dinner and chat till midnight and eat local food like roasted goose and bulgur pilaf and many others, have good times together…

the picture was taken yesterday at a sincere, generous family friends’ place in Kars. We had

 • lentil soup
 • beef stew
 • roasted goose
 • local whole wheat bulgur pilaf
 • shepherd salad
 • carrot salad
 • roasted vegetables with yoğurt sauce
 • green beans
 • split belly eggplant
 • cake
 • kadaifi with pistachio

Take Care! have a happy and healthy holiday!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s