2013 Yaz Tatili-Bölüm 1/ 2013 Summer Vacation-Season 1

SONY DSC

Uzun bir aradan sonra tekrar herkese merhaba,

Bu yaz şeytanın bacağın kırdık ve Türkiyeye döneli yapamadığımız tatilimizi yaptık şükür. Yalnız bu birikimin verdiği tazyikle midir bilinmez gezmediğimiz yalnızca birkaç bölge ve şehir kaldı onları da artık Allah ömür verirse önümüzdeki yılların yaz tatillerine sakladık. Hepsini bir seferde bitirmenin bir anlamı yok demi ya?

Bu yıl tatilimize Karadenizde başlayıp, Marmara ve Güneyde devam edip İç Anadoluda sonlandırmış olduk. Bugün Karadenizin bir kısmından bahsedecem. Malum malzeme çok olunca yazıları sınıflandırmak ve bölmek icab ediyor. Kars’tan yola çıkıp Artvin, Ardahan, Rize, Trabzon, Samsun, Bolu, Bursa, İstanbul, Adana ve Kayseri ile tamamladık. Tanıyanlar bilir, akıllara gelen ilk soru tabi biri 15 aylık olmak üzere 3 erkek çocukla nasıl yaptınız sorusudur. Yani mutlaka zor anlar oluyor ama tatilin atmosferine çok yansımıyor. Herşeye rağmen devam ediyorsunuz bu kadar:)

Yukarda başlangıç olarak gördüğünüz fotoğraflar Kars-karadeniz yolundan ve Artvin Borçka barajı seyirgahından manzaralar. Fotoğrafa tıklarsanız daha net görebilirsiniz. Kesinlikle yol üzerinde ise durulup bakılmaya değer… yüksek, oldukça serin, su ve yeşilin buluştuğu bir güzellik.

Aşağıdaki üç resim ise Trabzondaki Atatürk Köşkünden…

…………………………………………………………………………………………………………………………………..

Hello Everybody!

hello to you all from Kars where we have been living for four years and where we plan to live for a few years more insa Allah….

We have been on vacation for a couple of weeks and we came back and we are here now. My family and I started to trip from Kars, from east, drove through cities in Blacksea region and stopped in Ardahan, Artvin, Rize, Trabzon, Samsun, Bolu, Bursa, İstanbul, Adana, and Kayseri was our last destination. It was a kind of road trip. I am going to write about the places and share the pictures day by day or should I say city by city.

First pictures above, the scenes, were taken while driving and Borçka Dam in Artvin. It has a great view which is worth to stop by and take a close look. It is breathtaking…

3 Pictures below from Atatürk’s mansion in Trabzon. It is a beauty I say. I like the garden, colourful flowers, tableware which is one of my favourites, dining places for guests, inside and out.

SONY DSC

Dış cepheler, süs havuz, balkon….iç mimari ve dizayndan eşyalara zarar verdiği için fotoğraf çekimlerine izin verilmiyor.

…………………………………………………………..

Exterior of the mansion, decorative pool and balcony….It is prohibited to take photos inside of the mension, furniture and other stuff since the flash photography damages art and historical goods and artworks….

SONY DSC

Köşkten genel görünüm….resimde de görüldüğü gibi insanlar düğün fotolarının çekimlerini peysajın muhteşem olmasından dolayı burada yaptırıyor.

………………………………………………………..

General appearance of the mansion…..People get their wedding pictures taken here because of the beauty of the mansion’s garden.

SONY DSC

Yemek odası ve servis takımları

………………………………………………….

Interior of the mansion, dining area and tablewares used for the guests.

SONY DSC

SONY DSC

Yukardaki iki fotoğraf ise Trabzon Sümela manastırına ait….Bu yapıları görünce İnsan iradesinin, Allahın yardımıyla tabi, aşamayacağı pek az güçlük olacağını düşündüm. O kilisenin o yükseklikteki bir yere ve zamanın şartlarına rağmen yapılabilmesi ancak bunu düşündürtüyor.

Bundan sonraki birkaç post da büyük ihtimalle geziler, yeme içme ve yerel fotoğraflar ile ilgili olacaktır. Beni takibe devam edin. Sağlıcakla kalın!

……………………………………………………..

Pictures above from The Sumela Monastery (Turkish: Sümela Manastırı) is a Greek Orthodox monastery dedicated to the Virgin Mary (Panagia, meaning “All Holy” in Greek) at Melá mountain, in the region of Maçka in the Trabzon Province of modern Turkey. Nestled in a steep cliff at an altitude of about 1,200 metres (3,900 ft) facing the Altındere valley, it is a site of great historical and cultural significance, as well as a major tourist attraction of Altındere National Park. (from wikipedia)

When I saw the monastery I thought that Human being could do anything they want to, with the help of Allah of course, It is tiring but it worths climbing to there but do it while you are not fasting.  We did in Ramadan so it was killing us.

from now, a few posts most probably will be about the summer trips, pictures of the foods we tried, table settings, because we visited the relatives during sightseeing as well, everything we did for this summer.

Take care till I write again. See you soon….

Advertisements

2 Comments Add yours

  1. Nice photos! It must have been a wonderful trip. I made it only to Istanbul and North Cyprus, so far, but I would like to see more of Turkey. Hiking while fasting is okay, as long as you can drink a lot, but without – I wouldn’t dare it.

  2. andrea says:

    Great photos! Can’t wait for the rest. Cok tesekkur ederim!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s