SONY DSC

SONY DSC

Selamlar,

Özellikle yüz ölçümü bakımından geniş ülkelerde de benzeri durum söz konusu olabilir ama ülkemiz için kesin bir gerçekliktir ki yemek kültürü yetiştirilen ve tüketilen sebze meyve farklılıklarından dolayı bölgeden bölgeye hatta şehirden şehire değişiklik gösteriyor. Örneğin biz doğuda yaşıyoruz şu an ve yanıbaşımızdaki Iğdır’da herşey yetiştiriliyorken Kars bu konuda nisbeten  fakir. Tabiki iklimin sert olması, rakım bu farklılıkları tetikliyor. Bunun sonucunda mutfak kültürü doğal olarak değişiklik arzediyor. Güneyde ve batıda hertürlü sebze yemeği yaygınken doğuda et ve baklıyat prosesleri daha dominant durumdadır. Modern zamanlada ulaşım ve kargo kolaylığı, kışların eskisi kadar sert olmaması, alınması gereken tedbirlerin eskiye oranla daha hızlı alınması (yolların kardan daha seri açılması, temizlenmesi) gibi faktörler bölgesel yemek tercihleri arasındaki farkı da törpülüyor haliyle.  Ancak özelllikle yeşil sebze ve meyvlerdeki fiyat farkı bölgesel farkları az da olsa muhafaza etmeye devam edecek gibi görünüyor.  Bu durum Kars gibi sebze meyve üretim merkezlerine en uzak noktada bulunan bir yer için daha belirgin oluyor. Bazı bölgelerde yemek kültürünün kısmen daha zayıf olmasının bana göre temel nedeni  budur.

Eşim bu bölgede doğup büyümüştür. Yeni evlendiğimiz yıllarda farklı sebze yemekleri denemesini salık vermiş ancak başarılı olamamıştım. Eşim, farklı sebze yemeklerine kapalı olmasını şöyle rasyonalize ediyordu: “insan 25 inden sonra bir yiyeceğe alışamaz ki!”

Tabii ki karşı argüman ise şu şekilde : nedense bu yiyecek cola, cips gibi  zararlı gıdalar olunca sonradan alışılmasında hiç zorlanılmıyor ama sebzelere gelince işler değişiyor:)

Gözüken o ki yeme kültürü her ne kadar bireysel tercih gibi gözüksede bölgesel imkanlardan bağımsız bir tercih değil…

gelelim fotoğrafta görünen akşam yemeği için hazırladıklarıma:

 • yayla çorbası
 • orman kebabı
 • tavuklu pilav
 • zeytinyağlı taze fasulye
 • peynirli kol böreği
 • yeşil salata
 • irmik tatlısı

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Hello to you all,

Recently, I’ve been thinking if the eating habit or culture of food. In addition to the ethnic difference, there is a wide variety among regions. My question of course is what triggered  differences and how does it affects how people are being picky about the food.

What I think is that the food we are used to consume is a direct outcome of the climate, the soil, geographical conditions because it determines what type of local vegetables and fruits grow in our surrounding. For instance, the city we are living in has a harsh climate in winter. Sometimes it goes -30 C and no vegetation in long winters  and the summers are really short for many vegetable to grow.

Years ago, the variety of fresh vegetables and fruits were really dramaticly low around here in Eastern Turkey. Maybe only a few things were common in winter; cabbage, potato, wheat derivatives, maybe a few items more and lots of meat (beaf, lamb, poultry). Because of this, they used to cook only with the things in hand. That is ultimately the food culture.

In Turkey, every region has distictive ingredients and style to cook just like U.S.  Eastern, Southern, Northern, Western …of course we have things in common; but mostly the food we cook and the way we cook differ vastly. Forr example, at South and South East people use pepper paste to give a bit color, taste and many spices, but the central Anatolia or west of Turkey, paste is not that common.

What is your opinion? what do you think about prefering and of course cooking the food? Why do we cook different foods (even in one country) and in a different way?

(The Picture you see above) the menu I prepared for our guests for dinner that night.

 • Traditional yogurt soup
 • green beans in olive oil
 • chicken and rice
 • Turkish borek (pastry) with feta cheese filling
 • forest kabab
 • green salad
 • semolina syrup dessert
Advertisements