Merhabalar,

Uzun zaman oldu yazmayalı… en azından benim için uzun zaman….biliyorsunuz zaman kavramı da göreceli…Kimi için bir kaç ayda bir güncelleme yapmak yeterken, benim gibi biri için ayda en az bir kaç kez herhangi bir mevzuda bir araya gelmek yerindedir.

Bugün Kars’taki bir tecrübemden bahsedeceğim size. Deniz ürünleri nerede yenir daha doğrusu soruyu şöyle değiştirmek icab ediyor “en azından balık yiyebileceğimiz bir yer var mı”? Yahut evde pişirmek istersek taze balık bulabilme ihtimalimiz var mı?

Dışarıda deniz ürünleri hazırlayan ve sunan bir restorana rastlamadım şimdiye dek ama Polis evi restoranı denen bir nimet var Karsta. Her Cuma düzenli olarak ızgara balığa yer veriyorlar menülerinde. Levrek, çipura, ve yerli somon olmak üzere üç farklı balık türünden birini seçip sipariş verebiliyorsunuz. Sipariş gün öncesinden rezervasyonla birlikte yapılıyor. Kaç kişilik ve hangi tür balık istediğinizi belirtiyorsunuz. Böylece sipariş adedince taze balık getirtilip bir sonraki günün akşamına ızgara balıklarınız hazırlanıyor.

Ortam oldukça hoş, nezih, servis yeterince hızlı, yiyeceklerin lezzeti yerinde ve fiyatlar oldukça makul. Önce günün çorbası ikram ediliyor tercihinize göre (iki kez bulundum her ikisinde de süzme mercimek çorba vardı) siz çorbanızı çıtır ekmek dilimleriyle  içerken balıklarınız ızgaraya atılıyor. Roka, soğan dilimleri, limon, çeri domates ve yeşil salata eşliğinde balık servisiniz yapılıyor. Son olarak günün tatlısına sıra geliyor. Sıcak helva, mini tulumba tatlısı benim gördüğüm çeşitlerdi. Tatlı seçeneği her hafta değişiyor olabilir.

Buralardaysanız yolunuzu mutlaka düşürün derim.

Taze balık nereden alınır sorusuna gelince, şehir merkezinde balık alabileceğiniz sadece bir kaç balıkçı var (benim bildiğim üç balıkçı). Ama her seferinde taze balık bulabilir misiniz işte bu tartışılır. Çok fazla seçenek olmamakla birlikte, herkesin seveceği bir kaç çeşit genelde bulunduruluyor, haksızlık etmeyelim.

Tekrar görüşünceye dek sağlıcakla kalın.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Hi everybody,

In Kars, one of the far east cities of Turkey, if people want to dine out and try seafood, they might not find a good seafood restaurant but there is at least a place when you craving for fish. Today I’ll share about this place/restaurant with you.  If you want to cook yourself at home, there are only a few fish market. Even though you might not find so fresh fish all the time, sometimes they have good ones.

The restaurant I want to talk about used to be a private place for the police department, but they now serve to everyone. They serve grilled fish once a week. They have three different kinds of fish such as; seabass,  seabream and local salmon which I mostly like and easily suggest to you to try. They are all grilled and delicious.  They have green salad, soup of the day, (I have been twice there and soup was Traditional Turkish Soup “red lentil soup”) drinks, and a kind of dessert a long with the grilled fish.

All you need to do is to call a day ahead and make reservation and order how many and what kind of fish you want for you and your family or friend. So they order number of fresh fish according to those reservations. Sometimes, if there is a problem for ordering fish, they call you back and tell that they won’t be able to serve fish that week, but most of the time they do. I like pretty much everything about the restaurant; place is nice and clean, waiters are interested and fast, prices are reasonable, food is tasty and fresh.  If you are around Kars you can try too.

Izgara yerli somon/Grilled Local salmon

Semizotu salatasi/purslane salad

Levrek Izgara/ Grilled Seabass

Mercimek Çorba / Famous Turkish red lentil soup

Marul salata/ Green salad

Izgara Çupra / Grilled Seabream

Advertisements