yes, it is fruit salad again. But this time with the berries that nobody will reject.Berries have notably high levels of the essential dietary mineral manganese, vitamin B6, vitamin C, vitamin K and dietary fiber. One serving provides a relatively low glycemic load.

Especially in wild berries contain antioxidant pigments and various phytochemicals possibly having a role in reducing risks of some diseases, including inflammation and different cancers.

 

I used;

 

  • rasberry
  • blueberry
  • blackberry
  • strawberry

 

……………………………………………………

 


  • Blueberry (yaban mersini)
  • Ahududu
  • böğürtlen
  • çilekile hazırlanmış bir meyve salatası daha… Ana vatanının Kuzey Amerika olduğu söylenen şuan yetiştirildiği yerler arasında Kanada, Avrupa, güney yarımküre ve Amerikanın da olduğu”blueberry”nin tam türkçe karşılığının yaban mersini olduğundan nasıl emin olabilirim?
Başka bir yerde “likapa” denildiğine rastlamıştım. Acaba o da farklı bir berry çeşidimiydi? diye düşünürken kısa bir araştırmadan sonra şu bilgilere ulaştım.

Yaban mersini (Vaccinium myrtillus), fundagiller (Ericaceae) familyasından ılıman iklimlere adapte olmuş bir üzümsü meyve türü. Anavatanı Kuzey Yarımkürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen birçok türü vardır.

Genel olarak kuzey Avrupa, Amerika’daki Rocky dağları ve Türkiye’de, Doğu Karadeniz bölgesinin rakımca yüksek olan fundalık ve ormanlık bölgelerinde yabani formda değişik tipleri bulunmaktadır.,

Yaban mersini özellikle 1906 yılında Amerika’da başlatılan ıslah çalışmaları sonucu doğadaki yabani formlarına göre kültüre alınan çeşitlerin, özellikleri (meyve iriliği, tadı,olgunluğu vs.) daha üstün niteliklere sahip olduğu görülmüş.

Rize’de Likapa, Trabzon’da Ligarba, Lifos veya Trabzon Üzümü, Rize Pazar ilçesinde Kaskanaka, Rize Ardeşen ilçesinde Çera (Çela), Artvin’de Morsivit veya Mahabak, Giresun’da Çalı Çiçeği,
diğer bölgelerde ise Ayı Üzümü, Çay Üzümü veya Çoban Üzümü olarak isimlendirilen ve literatürümüze Yaban Mersini olarak giren bu üzümsü meyve puslu veya parlak mavi rengi ile Mavi Altın (blue gold) olarak nitelendirilmektedir. İngilizcesi Blueberry olarak bilinen yaban mersini, sağlık meyvesi olarak tanınmaktadır

Advertisements