Malzemeler

 

Amerikada olanlar için 1 büyük

Türkiyede olanlar için 4 patlıcan

2 domates soyulup yarım ay şeklinde dilimlenmiş

10 küçük taze yeşil biber

Kızartmak için sıvıyağ

Tuz

Karabiber

 

Köftesi için

 

200 gr kıyma

1 kuru soğan ince doğranmış

Kıyılmış maydanoz

Tuz

Karabiber

1 tatlı kaşığı salça

1/2 paket köfte harcı

 

Domates sos

 

1 teneke domates sos

Tuz

Biber

 

hazırlanışı

 

Patlıcanları soyup ortadan ikiye bölüp çok ince uzunlamasına dilimleyin. Sanırım bunu yapabilmek için patlıcanların dolmalıklar gibi topak degil de uzun olması lazım. Biberleri temizleyin. Patlıcalar acı ise tuzlu suda beklettikten sonra kağıt havlu ile kurulayıp kızartın ardından biberleri de hafif kızartın yine kağıt havlu serilmiş bir tabağa çıkarın

Köfteleri malzemlerin hepsini karıştırıp hazırlayın. Her defasında kızarmış patlıcan dilimlerinin ikisini kullanarak artı şeklinde serin artının tam ortasına köftelerden bir tanesini yerleştirip patlıcanların uçlarını köftenin üzerine tekrar bohça gibi kapatın bir dilim domates ve bir kızarmış biber koyup kürdan geçirin. Dilerseniz üzerine domates sos hazırlayıp gezdirebilirsiniz dilerseniz öylece fırına verebilirsiniz bütün bohça şeklindeki patlcanları borcama yerleştirip 180 Cfırında pişirin.

 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

Kurdan kebob with eggplant

 

 

 

Ingredients:

 

 

1 big eggplant

2 tomatoes peeled and sliced

3-4 green peppers

Oil to deep fry

Salt

Black pepper

 

For meatballs

 

8-10 ounces ground beef

1 big onion finely chopped

3-4 tbsp finely chopped parsley

Salt

Black Pepper

½ package meatball spice mixture

2 tbsp bread crumbs

 

 

 

Tomato sauce

 

1 Can tomato sauce

Salt

Pepper

 

 

 

Preparation:

 

 

 

Peel and cut eggplant into 2 pieces in halves lengthwise. Slice each halve thinly lengthwise. Soak into salted water for a while. Drain and dry them with paper towel.

 

Deep fry them and place fried eggplant slices on a platter with paper towel on it. Fry green peppers as well.

 

 

To prepare meatballs, combine all ingredients of meatball in a medium bowl and mix it evenly. Grab some piece and make them meatballs. You can cook, deep fry or bake meatballs in the oven.

 

Spread 2 slices of fried eggplant just like cross +. Put one meatball in the center of eggplant slices. Close the edges on top to the meatball. Place a slice of tomato on top of eggplant bundle and a fried green pepper on top of tomato slice.

 

Insert a toothpick to the eggplant bundle. Finish all the meatballs and eggplant slices like that. Place them on an ungreased baking dish and bake in 350 F for about 30 -35 minutes uncovered.

 

Advertisements